Головна »»» Статті

Звідки беруться видатні досягнення - теорія 10 000 годин

Постійний автор журналу New Yorker Малкольм Гладуелл опублікував минулої осені свою третю книгу. Як і дві попередні («Осяяння» і «Переломний момент»), вона відразу ввійшла до списку бестселерів New York Times. Ажіотаж публіки пояснимо: на цей раз Гладуелл узявся довести, що геніями не народжуються, а стають в результаті наполегливих занять улюбленою справою. Кому не сподобається така теорія? Forbes публікує уривки з книги Гладуелл «Генії і аутсайдери», тільки що випущеної російською мовою видавництвом «Альпіна Бізнес Букс». Журнальний варіант.

Те, що ми називаємо талантом, - результат складного переплетення здібностей, сприятливих можливостей і випадково отриманого переваги. Якщо білі ворони виграють завдяки особливим можливостям, чи підкоряються ці можливості небудь закономірності? Як з'ясовується, так.

Двадцять років тому психолог Андерс Еріксон разом з двома колегами провів дослідження в Академії музики в Берліні. Студентів-скрипалів розділили на три групи. До першої увійшли зірки, потенційні солісти світового класу. У другу - ті, кого оцінили як перспективних. У третю - студенти, які навряд чи могли б стати професійними музикантами, в кращому випадку - вчителями музики в школі. Всім учасникам задали одне питання: скільки годин ви практикувалися з того моменту, як вперше взяли в руки скрипку, і до сьогоднішнього дня?

Майже всі студенти почали грати приблизно в одному віці - років на п'ять. Перші кілька років все займалися близько двох-трьох годин на тиждень. Але років з восьми стали проявлятися відмінності. Кращі студенти вправлялися більше за всіх інших: до дев'яти років по шість годин на тиждень, до дванадцяти по вісім годин, до чотирнадцяти по шістнадцять, і так до двадцяти років, коли вони стали займатися - тобто цілеспрямовано і зосереджено удосконалювати свою майстерність - більш ніж по тридцять годин на тиждень. До двадцяти років у кращих студентів набиралося до 10 000 годин занять. У багажі середнячків було 8000 годин, а у майбутніх учителів музики - не більше 4000.

Потім Еріксон з колегами порівняли професійних піаністів та піаністів-любителів. Була виявлена ​​та ж закономірність. Любителі ніколи не займалися більше трьох годин на тиждень, тому до двадцяти років у них за плечима було не більше 2000 годин практики. Професіонали, навпаки, кожен рік грали все більше і більше, і до двадцяти років кожен з них мав у багажі по 10 000 годин вправ.

Цікаво, що Еріксону не вдалося знайти жодної людини, який домігся б високого рівня майстерності, не прикладаючи особливих зусиль і вправляючись менше однолітків. Не були виявлені і ті, хто вкалував з усіх сил, але не вирвався вперед просто тому, що не володів потрібними якостями. Залишалося припустити, що люди, здатні вчинити в кращу музичну школу, відрізнялися один від одного лише тим, наскільки наполегливо вони трудилися. І все. До речі, кращі студенти працювали не просто більше, ніж всі інші. Вони працювали набагато більше.

Думка про те, що досягти майстерності в складних видах діяльності неможливе без великої практики, не раз висловлювалася у дослідженнях з професійної компетенції. Вчені навіть вивели чарівне число, провідне до майстерності: 10 000 годин.

Невролог Даніель Левітін пише: «З численних досліджень вимальовується наступна картина: про якій би області не йшла мова, для досягнення рівня майстерності, розмірного зі статусом експерта світового класу, потрібно 10 000 годин практики. Кого не візьми - композиторів, баскетболістів, письменників, ковзанярів, піаністів, шахістів, пропащих карних і так далі, - це число зустрічається з дивовижною регулярністю. Десять тисяч годин - приблизно 3:00 практики в день, або двадцять годин на тиждень протягом десяти років. Це, зрозуміло, не пояснює, чому одним людям заняття йдуть на користь більше, ніж іншим. Але поки ще нікому не зустрівся випадок, коли найвищий рівень майстерності досягався б за менший час. Складається враження, що рівно стільки часу потрібно мозку, щоб засвоїти всю необхідну інформацію ».

Це стосується навіть вундеркіндам. Ось що пише про Моцарта, який почав писати музику в шість років, психолог Майкл Хоув: «У порівнянні з роботами зрілих композиторів ранні твори Моцарта не відрізняються нічим видатним. Велика ймовірність, що вони були написані його батьком і надалі виправлялися. Багато творів маленького Вольфганга, наприклад перші сім концертів для фортепіано з оркестром, являють собою здебільшого компіляцію творів інших композиторів. З концертів, що цілком належать Моцарту, найраніший, що вважається великим (№ 9, K. 271), був написаний ним у двадцять один рік. До цього часу Моцарт складав музику вже десять років ».

Музичний критик Гарольд Шонберг йде ще далі. Моцарт, за його словами, «розвинувся пізно», оскільки найбільші свої твори він створив після двадцяти років твори музики.

Щоб стати гросмейстером, також потрібно близько десяти років. (Легендарний Боббі Фішер впорався з цим завданням за дев'ять.)

Треба відзначити і ще одну цікаву деталь: 10 000 годин - це дуже-дуже багато. Молоді люди не в змозі самотужки напрацювати таку кількість годин. Потрібні підтримка і допомога батьків. Бідність - ще одна перешкода: якщо доводиться підробляти, щоб звести кінці з кінцями, часу на інтенсивні заняття просто не залишається.

Старожили Кремнієвої долини називають Білла Джоя Едісоном Інтернету. Джой носить це прізвисько за правом, він заснував Sun Microsystems, одну з компаній, завдяки якій відбулася комп'ютерна революція.

«У дитинстві він хотів знати все про все, - розповідає батько Білла. - Ми відповідали, якщо знали відповідь. А якщо не знали, давали йому книгу ». При вступі до коледжу Джой набрав найвищий бал з математики. «Нічого особливо важкого там не було, - діловито каже він. - Залишилася ще купа часу на те, щоб всі два рази перевірити ».

У 1970-х роках, коли Джой осягав ази програмування, комп'ютер займав цілу кімнату. Одна обчислювальна машина - з меншою потужністю і пам'яттю, ніж у вашої мікрохвильовки, - коштувала приблизно мільйон доларів. І це в доларах 1970-х років. Комп'ютерів було мало, дорватися до роботи з ними було важко і дорого. Більш того, програмування було вкрай втомливим заняттям. Програми в ту пору створювалися за допомогою картонних перфокарт. Клавішний перфоратор набивав на картці рядки кодів. Складна програма складалася з сотень, якщо не тисяч, таких карток, що зберігалися у величезних стопках. Після написання програми потрібно було отримати доступ до обчислювальної машини і віддати стоси карток оператору. Він записував вас в чергу, тому забрати картки можна було лише через кілька годин або через день, залежно від того, скільки народу було перед вами. Якщо в програмі виявлялася навіть найменша помилка, ви забирали картки, відшукували її й починали все з початку.

У таких умовах стати видатним програмістом було надзвичайно важко. Зрозуміло, не могло йти й мови про те, щоб стати справжнім фахівцем в двадцять з невеликим років. Якщо з кожної години, проведеного в комп'ютерному центрі, ви «програмували» лише кілька хвилин, яким чином можна було набрати 10 000 годин практики? «Програмуючи за допомогою карток, - згадує комп'ютерний фахівець тієї епохи, - ти вчився не програмування, а терпінню і уважності».

У 1971 році це був високий худий хлопець 16 років. Він вступив до Мічиганський університет, щоб вивчитися на інженера або математика, але в кінці першого курсу випадково заглянув в університетський комп'ютерний центр, який тільки-тільки відкрився.

Центр розмістився в невисокому цегляній будівлі з фасадом з темного скла. У просторій кімнаті, облицьованої білою плиткою, стояли величезні ЕОМ. Одному з викладачів вони нагадали декорації до «Космічної одіссеї 2001 року». Збоку прилаштувалися десятки клавішних перфораторів, які в ті дні використовувалися як комп'ютерні термінали. У 1971 році вони сприймалися як справжній витвір мистецтва.

І тут у гру вступає Мічиганський університет. Для середини 1960-х це було нетипове навчальний заклад. У нього були гроші і давня комп'ютерна історія. «Пам'ятаю, ми купили напівпровідниковий пристрій, що запам'ятовує. Це було в шістдесят дев'ятому. Полмегабайта пам'яті », - згадує Майк Олександр, один із тих, хто створював університетську комп'ютерну систему. Сьогодні полмегабайта пам'яті коштує чотири центи і вміщується на кінчику пальця. «Думаю, тоді цей пристрій коштувало кілька сотень тисяч доларів, - продовжує Олександр, - і було розміром з два холодильники».

Більшість університетів не могли собі такого дозволити. А Мічиганський міг. Але що ще важливіше, він був одним з перших університетів, які замінили картонні картки сучасною системою поділу часу. Ця система з'явилася завдяки тому, що до середини 1960-х років комп'ютери стали набагато потужнішими. Комп'ютерники виявили, що можна навчити машину обробляти сотні завдань одночасно, а це означало, що програмістам більше не потрібно було тягати операторам стопки карток. Досить було організувати кілька терміналів, за допомогою телефонної лінії під'єднати їх до ЕОМ, і всі програмісти могли працювати в один і той же час.

Ось як описує поділ часу свідок тих подій: «Це була не просто революція, а справжнє одкровення. Забудьте про операторів, купах карток, чергах. Завдяки поділу часу ти міг сидіти за телетайпом, набивати команди і моментально отримувати відповідь ».

Мічиганський університет одним з перших в країні ввів систему поділу часу, що отримала назву MTS (Мічиганський термінальна система). До 1967 року був запущений в дію прототип системи. На початку 1970-х комп'ютерні потужності університету дозволяли сотні програмістів працювати одночасно. «Наприкінці шістдесятих, початку сімдесятих жоден університет не міг зрівнятися з Мічиганським, - говорить Олександр. - Окрім, хіба що, Массачусетського технологічного. Ну, може, ще Карнегі - Меллона і Дартмутського коледжу ».

Коли першокурсник Білл Джой захворів комп'ютерами, виявилося, що завдяки щасливому випадку він навчається в одному з небагатьох університетів світу, де сімнадцятирічний студент може програмувати скільки душі завгодно.

«Знаєте, чим відрізняється програмування за допомогою перфокарт і поділ часу? - Запитує Джой. - Тим же, чим шахи по листуванню відрізняються від партії бліц ». Програмування перетворилося на розвагу.

«Я жив у північному кампусі, і там же розташовувався комп'ютерний центр, - продовжує наш герой. - Скільки часу я там проводив? Феноменально багато. Центр працював 24 години на добу, і я просиджував там всю ніч, а вранці повертався додому. У ті роки я проводив у центрі більше часу, ніж на заняттях. Всі ми, схиблені на комп'ютерах, моторошно боялися забути про лекції і взагалі про те, що ми вчимося в університеті ».

Була одна проблема: всім студентам дозволялося працювати за комп'ютером строго визначений час - приблизно годину в день. «На більше нічого було й розраховувати, - ці спогади розвеселили Джоя. - Але хтось вирахував, що якщо поставити символ часу t, потім знак «дорівнює» і букву k, то відлік часу не почнеться. Така ось помилка в програмі. Ставиш t = k - і сиди хоч до безкінечності ».

 

Зверніть увагу, скільки сприятливих можливостей випало на долю Білла Джоя. Йому пощастило потрапити в університет з далекоглядним керівництвом, тому він освоював програмування за допомогою системи поділу часу, без перфокарт; в програму MTS вкралася помилка, тому він міг сидіти за комп'ютером скільки душі завгодно; комп'ютерний центр був відкритий цілодобово, тому він міг проводити там ночі безперервно. Білл Джой був виключно талановитий. Він хотів вчитися. І цього у нього не відняти. Але перш ніж він став фахівцем, йому повинна була представитися можливість навчитися всьому тому, чому він навчився.

«У Мічигані я програмував по вісім-десять годин на день, - зізнається Білл. - Коли надійшов в Берклі, то присвячував цьому дні і ночі. Вдома у мене стояв термінал, і я не лягав до двох-трьох ночі, дивився старі фільми і програмував. Іноді так і засинав за клавіатурою, - він показав, як його голова падала на клавіатуру. - Коли курсор доходить до кінця рядка, клавіатура видає такий характерний звук: біп-біп-біп. Після того як це повториться три рази, потрібно йти спати. Навіть в Берклі я залишався зеленим новачком. До другого курсу я піднявся вище середнього рівня. Саме тоді я став писати програми, якими користуються дотепер, тридцять років потому ». Він на секунду замислюється, подумки виробляючи підрахунки, що у такої людини, як Білл Джой, не забирає багато часу. Мічиганський університет в 1971 році. Активне програмування до другого курсу. Додайте сюди літні місяці і дні і ночі, приділяють цьому заняттю в Берклі. «П'ять років, - підводить підсумок Джой. - І почав я тільки в Мічиганському університеті. Так що, напевно ... десять тисяч годин? Думаю, так і є ».

 Чи можна назвати це правило успіху загальним для всіх? Якщо розібрати історію кожного успішної людини, чи завжди можна відшукати еквівалент Мічиганського комп'ютерного центру або хокейної команди зірок - тією чи іншою особливою можливості для посиленого навчання?

Давайте перевіримо цю ідею на двох прикладах, і для простоти нехай вони будуть самими що ні на є класичними: група «Бітлз», одна з найвідоміших рок-груп всіх часів, і Білл Гейтс, один з найбагатших людей на планеті.

«Бітлз» - Джон Леннон, Пол Маккартні, Джордж Харрісон і Рінго Старр - приїхали в США в лютому 1964-го, поклавши початок «британському навалі» на музичну сцену Америки і видавши цілу серію хітів, які змінили звучання популярної музики.

Скільки часу учасники групи грали, перш ніж потрапили в Сполучені Штати? Леннон і Маккартні почали грати в 1957-му, за сім років до прильоту в Америку. (Між іншим, з дня заснування групи до запису таких прославлених альбомів, як «Оркестр Клубу самотніх сердець сержанта Пеппера» і «Білий альбом», пройшло десять років.) А якщо проаналізувати ці довгі роки підготовки ще ретельніше, то історія «Бітлз» набуває до болю знайомі риси. У 1960 році, коли вони були ще нікому не відомої шкільної рок-групою, їх запросили до Німеччини, в Гамбург.

«У ті часи в Гамбурзі не було рок-н-рольних клубів, - писав у книзі« Крик! »(Shout!) історик групи Філіп Норман. - Знайшовся один власник клубу на ім'я Бруно, у якого виникла ідея запрошувати різні рок-групи. Схема була одна для всіх. Довгі виступи без пауз. Натовпи народу бродять туди-сюди. А музиканти повинні безперервно грати, щоб привернути увагу публіки. В американському кварталі червоних ліхтарів таке дійство називали стриптизом нон-стоп ».

«У Гамбурзі грало багато груп з Ліверпуля, - продовжує Норман. - І ось чому. Бруно відправився на пошуки груп в Лондон. Але в Сохо він познайомився з антрепренером з Ліверпуля, які опинилися в Лондоні по чистій випадковості. І той пообіцяв організувати приїзд кількох команд. Так був встановлений контакт. У кінцевому рахунку «Бітлз» налагодили зв'язок не тільки з Бруно, але і з власниками інших клубів. І потім часто їздили туди, тому що в цьому місті їх чекало багато випивки і сексу ».

Що такого особливого було в Гамбурзі? Платили не дуже добре. Акустика далека від досконалості. Та й публіка не сама вимоглива і вдячна. Вся справа в кількості часу, який група була змушена грати.

Ось що Леннон розповідав про виступи в гамбурзькому стриптиз-клубі «Індра» в інтерв'ю після розпаду групи:

«Ми ставали все краще і набиралися впевненості. Інакше й бути не могло, адже нам доводилося грати вечора безперервно. Те, що ми грали для іноземців, було вельми до речі. Щоб достукатися до них, ми повинні були намагатися з усіх сил, вкладати в музику душу і серце.

У Ліверпулі ми виступали в кращому випадку по годині, та й то грали тільки хіти, одні й ті ж на кожному виступі. У Гамбурзі нам доводилося грати по вісім годин підряд, так що хочеш не хочеш, а треба було старатися ».

Вісім годин?

А ось що згадує Піт Бест, колишній в ту пору ударником групи: «Як тільки ставало відомо про нашому виступі, в клуб набивалися юрби народу. Ми працювали сім вечорів на тиждень. Спочатку ми грали без зупинки до пів на першу ночі, тобто до закриття клубу, але, коли стали популярнішими, публіка не розходилася і до двох годин ».

Сім днів на тиждень?

З 1960-го по кінець 1962 «Бітлз» побували в Гамбурзі п'ять разів. У перший приїзд вони відпрацювали 106 вечорів по п'ять або більше годин за вечір. У другій приїзд вони відіграли 92 рази. У третій - 48 разів, провівши на сцені в загальній складності 172 години. В останні два приїзду, в листопаді і грудні 1962 року, вони виступали ще 90 годин. Таким чином, всього за півтора року вони грали 270 вечорів. До того моменту, коли їх чекав перший гучний успіх, вони дали вже близько 1200 живих концертів. Ви уявляєте, наскільки неймовірна ця цифра? Більшість сучасних груп не дають стільки концертів за весь час свого існування. Сувора школа Гамбурга - ось що відрізняло групу «Бітлз» від всіх інших.

«Вони виїжджали, нічого собою не уявляючи, а повернулися в прекрасній формі, - пише Норман. - Вони навчилися не тільки витривалості. Їм довелося вивчити величезну кількість пісень - кавер-версії всіх творів, які тільки існують, рок-н-рольних і навіть джазових. До Гамбурга вони не знали, що таке дисципліна на сцені. Але повернувшись, вони грали в стилі, не схожому ні на один інший. Це була їхня власна знахідка ».

Білл Гейтс не менш знаменитий, ніж Джон Леннон. Блискучий молодий математик відкриває для себе програмування. Кидає Гарвардський університет. Разом із друзями створює невелику комп'ютерну фірму Microsoft. Завдяки своїй геніальності, амбітності і рішучості перетворює її в гіганта-виробника програмного забезпечення. Це історія Гейтса в найзагальніших рисах. А тепер копнемо трохи глибше.

Батько Гейтса - багатий адвокат із Сіетла, мати - дочка заможного банкіра. Маленький Білл був розвинений не по роках, і на уроках йому було нудно. У сьомому класі батьки забрали його зі звичайної школи і відправили в «Лейксайд», приватний навчальний заклад для дітей сіетлської еліти. На другому році навчання Гейтса в школі відкрився комп'ютерний клуб.

«Материнський комітет щорічно влаштовував благодійну розпродаж, і завжди виникало питання, на що витратити виручені гроші, - згадує Гейтс. - Іноді вони йшли на оплату літнього табору для дітей з бідних районів. Іноді передавалися вчителям. А в той рік батьки витратили три тисячі доларів на покупку комп'ютерного терміналу. Його встановили в маленькій кімнатці, яку ми згодом і окупували. Комп'ютери були для нас в дивину ».

У 1968 році це, поза всякими сумнівами, було дивиною. У 1960-і роки більшість коледжів не мали комп'ютерних центрів. Але ще примітніше те, який саме комп'ютер придбала школа. Учням «Лейксайд» не довелося освоювати програмування за допомогою трудомісткої системи, якою в той час користувалися майже всі. Школа встановила так званий телетайп ASR-33, термінал, що працює в режимі поділу часу й напряму пов'язаний з ЕОМ в центрі Сіетлу. «Система поділу часу з'явилася тільки в 1965 році, - продовжує Гейтс. - Хтось виявився вельми далекоглядний ». Білл Джой отримав рідкісну, унікальну можливість вивчати програмування в системі поділу часу, будучи першокурсником, в 1971 році Білл Гейтс почав займатися програмуванням в режимі реального часу в восьмому класі школи і на три роки раніше.

Після установки терміналу Гейтс переселився в комп'ютерний клас. Купувати час для роботи на ЕОМ, до якої під'єднувався ASR, було накладно навіть для такого багатого закладу, як «Лейксайд», і незабаром гроші материнського комітету закінчилися. Батьки зібрали ще, але учні витратили і це. Незабаром група програмістів з Вашингтонського університету заснувала фірму Computer Center Corporation (або C-Cubed) і стала продавати місцевим компаніям час для роботи на комп'ютерах. Завдяки щасливому випадку син однієї з власниць фірми - Моніки Рона - навчався в «Лейксайд» на клас старше Білла. Рона запропонувала комп'ютерному клубу школи тестувати по вихідних програмне забезпечення фірми в обмін на безкоштовне комп'ютерне час. Хто ж відмовиться! Тепер після школи Гейтс на автобусі відправлявся в офіс C-Cubed і працював там до пізнього вечора.

Ось як описує свої шкільні роки Білл Гейтс: «Я збожеволів на комп'ютерах. Пропускав фізкультуру. Сидів у комп'ютерному класі до ночі. Програмував по вихідних. Щотижня ми проводили там по двадцять-тридцять годин. Був період, коли нам заборонили працювати, тому що ми з Полом Алленом вкрали паролі і зламали систему. Я залишився без комп'ютера на ціле літо. Тоді мені було п'ятнадцять-шістнадцять років. А потім Пол знайшов безкоштовний комп'ютер у Вашингтонському університеті. Машини стояли в медичному центрі і на фізичному факультеті. Працювали вони 24 години на добу, але в проміжку від трьох ночі до шостої ранку ніхто їх не займав, - Гейтс сміється. - Ось чому я завжди так щедрий до Вашингтонського університету. Вони дозволяли мені красти у них стільки комп'ютерного часу! Я йшов уночі і йшов до університету пішки або під'їжджав на автобусі ». Багато років по тому мати Гейтса сказала: «А ми ніяк не могли зрозуміти, чому його так важко добудитися по ранках».

Якось раз до одного з комп'ютерних знайомих Білла, Баду Пемброук, звернулася технологічна компанія TRW, тільки що підписала контракт на установку комп'ютерної системи на величезній електростанції на півдні штату Вашингтон. TRW терміново були потрібні програмісти, знайомі зі спеціальним програмним забезпеченням, яке використовується на електростанціях. На зорі комп'ютерної революції програмістів з такими знаннями знайти було непросто. Але Пемброук точно знав, до кого звернутися, - хлопці зі школи «Лейксайд» напрацювали тисячі годин на комп'ютері. Білл Гейтс вчився в одному з старших класів і переконав вчителів звільнити його від занять заради незалежного дослідницького проекту на електростанції. Там він провів всю весну, розробляючи код під керівництвом Джона Нортона. Той, за словами Гейтса, розповів йому про програмування стільки, скільки не розповідав ніхто.

Ці п'ять років, з восьмого класу до закінчення середньої школи, стали для Білла Гейтса свого роду Гамбургом. З якого боку не глянь, на його долю випали ще більш приголомшливі можливості, ніж на частку Білла Джоя.

 
21.12.2012
2632 переглядів