Головна »»» Статті

Ефект Рінгельмана

У 1927 році була проведена серія дуже цікавих експериментів, результат яких зараз не часто згадують. А дарма. Результати цих дослідів залишилися в психології під назвою «ефект Рінгельмана».

Експерименти полягали в наступному. Брали самих звичайних людей і пропонували їм піднімати тяжкості. Для кожного - фіксували максимальна вага, який він «потягнув». Після чого людей об'єднували в групи, спочатку - по двоє, потім - чотири людини, вісім.

Очікування були зрозумілі: якщо одна людина може підняти - умовно - 100 кг, то двоє повинні разом підняти або 200, або - ще більше. Адже міфічне уявлення про те, що групова робота дозволяє досягти більшого, що її результат перевершує суму окремих результатів членів групи, вже існувало. І досі існує і активно підтримується.

Але - на жаль! Двоє людей піднімали лише 93% від суми їх індивідуальних показників. А вісім вже лише 49%.

Перевірили результати на інших завданнях. Наприклад - на перетягуванні канату. І знову - той же результат. Збільшували чисельність груп - відсоток тільки падав.

Причина - зрозуміла. Коли я розраховую сам на себе, я докладаю максимум зусиль.

А в групі можна і заощадити сили: ніхто ж не помітить, як в історії про жителів села, які вирішили на свято налити собі бочку горілки. З кожного двору - по відру. При розливі виявилося, що бочка сповнена чистісінькою водою: кожен приніс відро води, розраховуючи, що в загальній масі горілки його хитрість не буде помічена.

При чому тут пасивність? А при тому, що, коли я дію, я волею-неволею свої зусилля запам'ятовую і фіксую для себе. Надалі прикладаю саме стільки або ще менше. Формуючи пасивне ставлення до справи, в яке залучений разом з іншими сам.

Відповідно - у випадку соціальної пасивності ми можемо сказати, що ми відмінно розуміємо її походження і те, що вона призводить у результаті до падіння результатів до нуля. Не відразу - інерція велика річ. Але - все ж.

Потрібно відразу сказати: ніякі соціальні технології поки не дозволили подолати ефект Рінгельмана. Можна зачитатися заклинаннями від «гуру командної роботи», але чим більше група, тим більшу пасивність властиво проявляти людині.

 
30.12.2012
3736 переглядів